Oczyszczalnia typu FEL


Uruchomienie

Rozruch biologiczny oczyszczalni ścieków może dokonać firma montująca oczyszczalnię ścieków bądź też sam właściciel po wcześniejszym przeszkoleniu. Rozruch biologiczny oczyszczalni można wykonać na jeden z dwóch sposobów:

Zaszczepienie oczyszczalni osadem czynnym
Zaszczepienie polega na pobraniu osadu czynnego z innej poprawnie działającej oczyszczalni ścieków i wpompowaniu go do oczyszczalni nowopowstałej. Objętość dostarczonego osadu powinna wynosić 5 - 10% objętości zbiornika oczyszczalni ścieków, a pozostałą część powinna stanowić napowietrzana przynajmniej 1 dobę wcześniej czysta woda.
Po zaszczepieniu oczyszczalni osadem czynnym należy kontynuować napowietrzanie przez kolejną dobę i po tym okresie można doprowadzić ścieki surowe. Rozruch przydomowej oczyszczalni ścieków przy dowożonym osadzie czynnym z zewnątrz można przeprowadzić o każdej porze roku.
Po mniej więcej 4-5 tygodniach zostanie osiągnięty odpowiedni poziom oczyszczania zanieczyszczeń zawartych w ściekach.

Hodowla osadu czynnego
Hodowla osadu czynnego polega na napełnieniu zbiornika oczyszczalni wodą (najlepiej z rzeki lub stawu) i napowietrzaniu przez 3-4 doby. Następnie należy podawać stopniowo, ścieki surowe zaczynając od 10 - 20% docelowej ilości i co tydzień liczbę tę należy zwiększać o 20%, aż zostanie osiągnięta przewidziana koncentracja osadu. Zanim osad czynny nie zostanie wyhodowany, nie można podawać wszystkich ścieków do oczyszczalni, gdyż nie pozwoli to na jego wyhodowanie.
Osad czynny zaleca się hodować gdy temperatura na zewnątrz wynosi nie mniej niż +10°C, a w nocy nie spada poniżej 0°C.
Odpowiedni poziom oczyszczania zanieczyszczeń zawartych w ściekach surowych zostanie osiągnięty po ok. 8 tygodniach eksploatacji oczyszczalni ścieków.

   

Strona główna   Oferta   Certyfikaty   Galeria   Pomoc - przydatne informacje   Kontakt

Copyright © 2011 Aqua-Projekt :: All rights reserved :: Projekt i wykonanie: KOSLeR